FC Barcelona New York developers, Prospect Sports Partners, delivered a keynote presentation to investors in Phnom Penh offering them the opportunity to immigrate to the United States under the US government’s EB-5 immigration program.
FC Barcelona New York Academy Developers, Prospect Sports Partners, delivered a keynote presentation to investors in Phnom Penh offering them a chance to immigrate to the United States under the US Government’s EB-5 Immigrant Investor Program. Their US$41 million development will be the largest privately-owned mixed sports and healthcare facility in New York.
The project is led by one of New York’s most prolific real estate developers, Anthony Orso, who has successfully closed more than US$250 billion in real estate transactions in his career including financing the famous Plaza Hotel in New York for US$975 million, as well as his family’s US$375 million, 90,000+ m2 shopping mall, The Bronx Terminal Market in New York City.
Hosted by Pearl Bay Consulting at Raffles Hotel Le Royal, the event was attended by more than 30 investors who gathered for special presentations on the United States EB5 immigration program and the FC Barcelona New York Academy development. Anthony Orso’s son, Michael Orso, gave the guests a unique insight into the 17-hectare, US$41 million development that will be home to FC Barcelona’s New York Academy.
The development will feature 10 outdoor fields, one indoor field, a concession stand, a media house, retail space, and a 4,650 m2 medical building which has been pre-leased by one of the largest healthcare providers in the United States. The project will be financed using a combination of the developer’s equity, EB-5 capital, and government bonds. The company is currently doing more than US$2 million in gross revenue pre-development through its FC Barcelona New York Academy which has already been operating for more than one year. The project is currently in construction with its first fields opening this summer with construction scheduled to be completed over the next two-and-a-half years.
Promotion of the development and the US EB5 program is being undertaken in conjunction with Pearl Bay Consulting, an immigration consulting firm that has helped more than 1,000 families immigrate to the United States, and Ameri-Link North East Regional Center, run by David Starr, a Texas-based developer who has successfully executed a number of EB-5 projects, including the US$95 million Vantage Medical Center in Texas which raised US$25 million USD in EB-5 capital.
The development qualifies for the EB-5 Immigrant Investor Program offered by the United States government. Typically, under this program investments must be US$1 million, but this project offers investment units at just US$500,000 because it is in a targeted employment area. The project currently features only 16 spots for investors around the world. This is a critical time for the EB-5 Immigrant Investor Program as it is possible that the US government will raise the price of investment visas by nearly 200% in September, up to US$1.8 million, making the program significantly less attainable for Cambodian investors.