The 62-storey twin tower Royal One project by The Royal Group is scheduled to start construction this April, yet about 20 percent of the units have already been sold, according to a sales representative.
Located on Monivong Boulevard, close to Central Market and Canadia Tower, the Royal One will be built on about 4,000 square metres of land and stands 230 meters tall. Featuring condominiums and an office building, it will also comprise several floors of underground parking area and shopping centres on the second and third floors as signature elements.
According to the sales representative, the land where the towers will be built is currently still being used as a car showroom. However, when the contract ends in April this year, construction will start shorter after.
Units in both towers are being built to sell rather than rent. In cooperation with a Taiwanese company, the project has so far sold approximately 20 percent of the units. The showroom office is scheduled to finish by the end of February with promotion set to kick start soon.