In the last five months, there have been 583 new construction projects in Phnom Penh, on a total area of ​​about 2,881,317 square metres, according to Mr Sarin Vanna, Director of the Department of Land Management, Urban Planning and Construction during a​speech in a Press Conference on “Progress and Continuing Direction of the Phnom Penh Administration” on 16 May 2020.
He also reported on the current building statistics in Phnom Penh, with 529 high-rise buildings, and 244 boreys under construction.
Regarding the civil service work for land and construction services, the department has provided 25,700 documents to the people during the five months.
For the systematic land registration work, the department has listed 162 separate registrations for the first half of this year. The total number of parcels of registered land in 2020 is not yet available but for 2019 there were 35,758 parcels. Within this number, the Ministry signed for 13,381 parcels of land and distributed 9,803 land titles.
For work related to the registration of state private land for concessions, the department has registered 29 properties on over 82 hectares and granted ownership to approximately 18,000 families.
In addition to the issue of land clearance for the people, the department also registered and distributed 562 plots of land to the citizens of Meanchey community, which was granted by lottery. As a result, 152 plots are now under construction.
At the same time, Mr Sarin Vanna also confirmed the number of unauthorised construction permits during the previous five months, with the department issuing 29 application dismissals and banning continuation on five construction projects.
Mr Sarin Vanna gave an update on the investment situation in the construction sector in Phnom Penh during the COVID-19, with some projects being blocked due to the majority of the investors being foreigners.