The masterplan and development plans for five small-scale ecotourism investments in Bokor National Park was officially approved at the review meeting on Monday 25 October.
The approval of these projects was co-decided by the Ministry of Environment, Kampot Provincial Administration, Department of Environment, Department of Land Management, Urban Planning, Construction, and Cadastral Office of Kampot Province, as well as representatives of the private firms.
HE Neth Pheaktra, Secretary of State of the Ministry of Environment, said that these investment projects will contribute to creating more tourism potential, generating jobs, and enhancing the local people’s quality of life.
He added that ecotourism projects can help boost the tourism sector, but at the same time help preserve the environment, which is a good project to implement.