Gdt to Build Us$60 Million Office in OCIC Development Zone
The General Department of Taxation (GDT) has chosen the development zone of the Overseas Cambodian Investment Corporation (OCIC) as the location for the construction of its new office building.
The announcement was made by OCIC Chaiman Neak Oknha Pung Kheav Se on 26 January 2019 as reported by local media FRESH NEWS.
The new building will have a total height of 36 floors and will be built in the Chroy Changvar development site using a capital investment of about US$60 million, the same source said.
Regarding the investment project, OCIC deputy general director Mr Touch Samnang told Construction & Property Magazine on 28 January 2019, that the building is an investment by GDT, for which the GDT has already bought land in the area for this project.
However, Mr Samnang was unable to provide further details on the project regarding construction date and duration but said that GDT had already purchased the land although construction has not yet begun.