Sample photo by Yong Yuan Casino
As the Chrey Thom area sees rapid development, many investment projects including hotels are gradually emerging.
Last week, the Council for the Development of Cambodia (CDC) granted a license for a five-star hotel project submitted by Scorpio Camtrip, according to a CDC Facebook post.
This five-star hotel will have approximately 600 rooms with investment capital of around US$94.5 million.
According to the CDC, Scorpio Camtrip Hotel is located in Village 8, Sampov Loun, Koh Thom district, Kandal Province, near the Cambodia-Vietnam Friendship Bridge Chrey Thom-Long Binh which was officially opened in 2017.