The government is planning to build a new road connecting Kampot to National Road 4, said Prime Minister Samdech Techo Hun Sen.
Speaking about the potential and progress of Kampot province at the inauguration ceremony of Kampot’s new water supply system on 2 April 2019 Samdech Techo Hun Sen said “besides National Road No.3, we have National Road No. 41 connected into [Kampot], and we are preparing another route to connect Kampot to National Road 4 (around Pich Nil).
Samdech Techo Hun Sen has yet to confirm the specific location of the new road but said the government will need to check the map first.
He added that the plan for the new road has come about because Kampot province will become an important location for Cambodia’s economy and especially for connectivity and transport.