Gov’t Allocates 4 Hectares of Land in Boeung Ta Mok to Ministry of Civil Service
The Cambodian government has decided to allocate 4 hectares of Boeung Ta Mok land to build a new headquarters for the Ministry of Civil Service, according to Sub-Decree No. 63, dated 28 January 2021.
According to the letter, this 4-hectare site is located west of the land given the Ministry of Justice land in Sangkat Kork Roka of Prek Phnov District.
In 2020, the Cambodian government decided to allocate the land of Boeung Ta Mok at least nine times or equal to 682 hectares to private ownership and some state institutions, and many allocation have been subsequently revoked. (Read more and more)