Mondulkiri Governor H.E Svay Sam Eang broke ground on the morning of 31 July on the construction of the entrance road to the new airport project located in Sen Monorom commune, Oreang district.
According to the provincial governor, the construction of this road is part of the land preparation for the upcoming new airport project. The road will be 60 metres wide with two lanes and 3.6km long with a central reservation and lighting on both sides.
Upon completion, the road will help facilitate the transportation of machinery and construction materials when the airport construction site starts and ease the travel of tourists and local people.
The Mondulkiri Provincial Administration has completed the impact assessment and recently demarcated 600 hectares of land for the new airport project. To date, the project is waiting for investment from the State Secretariat of Civil Aviation (SSCA).
The Mondulkiri airport project has been studied since 2019. Initially, it was planned to be built on 300 hectares of land but has now been expanded to 600 hectares. Once completed, the airport will be served as a logistic air hub and the main tourist airport in the northeastern region, including Mondulkiri, Ratanakiri, Stung Treng, and Kratie. (Read more)