Hcmc Spending Billions to Avert Floods
Municipal authorities in Ho Chi Minh City, Vietnam have announced plans to spend billions of dollars over the next five years to prevent the catastrophic flooding that inundates the city during the monsoon.
The USD4.4 billion proposal includes plans to construct tidal defences, drain upgrades, reservoir construction and sewage treatment plants to help divert water which floods the city after just 10 minutes of heavy rain.
Immediate priorities include an enormous new 3m diameter, 8km long, USD500 million sewage pipe system estimated to be completed in 2020.
Government and international development aid funds have been allocated to cover 40 percent of the projected costs, but the rest will have to be raised in taxes and via the private sector.