Hilton to open its first hotel in Phnom Penh by 2022
Hilton has recently signed a management agreement with real estate firm GFC to open the first Hilton hotel in Phnom Penh by 2022, according to a report in TGG Asia.
Located 9 kilometres from Phnom Penh International Airport, the Hilton Phnom Penh will be a mixed-use development comprising of 280 guest rooms.
The property will also include other amenities such as a restaurant, café, bar, lounge, fitness centere, swimming pool, and other functional spaces.
Paul Hutton, vice president, operations, South-east Asia, Hilton, told TGG Asia that Cambodia is one country in the region with great potential for hospitality investment
“Cambodia is primed for growth, having experienced the third largest increase in the number of international tourists in ASEAN last year – behind only Vietnam and Indonesia. We believe the strength of the Hilton brand will go a long way in helping to boost Phnom Penh as a tourism destination,” said Hutton.
Guy Phillips, senior vice president, development, Asia & Australasia, Hilton, quoted in the same source, also expressed his optimism for entering the Cambodian hospitality market.
“Cambodia as a destination is on a growth trajectory, with global businesses establishing a presence in the capital city and the government investing into its infrastructure to boost its tourism appeal,” said Phillips.
Currently, Hilton operates 39 properties across Southeast Asia, and the firm is expecting to open 54 more hotels in next three to five years.
Regarding the hospitality sector in Cambodia, local experts are encouraging more hotel investment in Cambodia as the tourism industry is growing rapidly. (Read more)
As Cambodia is aiming to attract around 15 million international tourists by 2030, the country will need an additional 100,000 hotel rooms by 2028.  (Read more)
In 2023, Preah Sihanouk Province had a poverty rate of 1.68% decrease
By 2023, the economic situation of Sihanoukville will have an economic growth rate of 6.4 percent, which will reduce the poverty rate of the people in this province to 1.68 percent as the state continues to push for exports. Legal and strategic measures to further develop the province. This was stated by HE Long Dimanche, […]