Innovative Market Idea Floated
Plans for a floating market integrated in a large scale satellite city are being presented to the government as a scheme to attract tourists to Kandal province.
The master plan envisages an entertainment, residential and industrial complex built on 1,000 hectares in in Vihear Sour commune in Ksach Kandal District of Kandal Province. The specially designed floating market is intended to cover 50 hectares along the Mekong River and aims to attract both tourists and locals to a traditional Khmer market.
SkyLand is a joint venture between Jet’s Group from Cambodia and India-based real estate firm Star5 Development Pvt Ltd. In June 2016 it announced plans for a UD30 million investment affordable apartment complex on the 1,000 hectare site as well USD60 million into high-end housing.