Iron Bridge Officially Opens for Public
The construction of the iron bridge connecting Russey Keo and Chhroy Chongva districts has been completed and it opened to the public on the evening of 8 May according to the Phnom Penh Municipality.
“There will be an opening ceremony this evening, and after the ceremony we will open the bridge for public,” said Phnom Penh Municipal spokesman Met Measpheakdey.
“Last week, the bridge was tested with heavy weights to ensure that it can withstand it in order to assure the safety of the drivers and pedestrians. New traffic lights and signs have also been installed,” he added.
The 506-metre long and 12-metre wide bridge is a temporary structure built to help ease traffic while the Cambodia-Japan Friendship Bridge is under renovation. It stretches from the Sokimex petrol station on National Road No. 6 to the Chroy Changva satellite city.
Construction started in October last year and the bridge has cost around USD10 million, funded by the Overseas Cambodia Investment Corporation (OCIC).