K (Cambodia) Co., Ltd, a distributor of ISUZU vehicles in Cambodia, plans to establish an ISUZU car assembly factory in Kampong Speu province.
The construction of the factory is expected to begin by late 2022 as the project is currently under study, according to the Kampong Speu provincial administration.
Kampong Speu Governor HE Vy Samnang said on Wednesday 5 January that the investment is in the stage of preparing layout design and infrastructure of the factory.
“They have land and set the location of the factory already. However, they need to set up fundamental infrastructure first before starting the actual factory construction,” said HE Samnang.
“For the location, we cannot reveal it yet. If we tell the location now, we are afraid that people will buy land nearby, which will cause the land price to increase too much and affect the investment procedure,” he added.