Japan has been ranked as the most transparent real estate market in Asia, securing the 11th position globally in terms of sustainability and operational clarity, according to a report by Jones Lang LaSalle (JLL) published on 5 September 2024. This evaluation considers factors such as access to real estate market data, transparency of processes, and Japan’s increasing focus on environmentally friendly construction.
The report highlights Japan’s efforts to enhance sustainability, including tighter environmental regulations like mandatory insulation for new homes and considerations for climate change risks. However, challenges remain as Japan saw a slight decline in the ranking for transaction transparency, particularly related to slow access to detailed lease and fee data.
Yuto Ohigashi, Senior Director of JLL, responded to these challenges, stating that “it is important to improve transparency using technology to be able to see real-time office usage and office work rates,” underlining the need for technological integration to enhance market efficiency.