Japanese Firm Mulls Building Waste-to-Energy Plant in Cambodia
A Japanese firm is considering establishing a waste-to-energy plant and liquefied natural gas (LNG) storage stations in Cambodia, according to Japan Ambassador to Cambodia HE Mikami Masahiro.
The investment project was raised in a meeting between Minister of Mines and Energy HE Suy Sem and Japan Ambassador HE Mikami Masahiro on November 4, 2020.
HE Mikami Masahiro said that the COVID-19 pandemic has greatly affected the world and affected many development projects. However, what is important is that Cambodia and Japan have to work together for the future through dialogue to promote development and investment between the two countries.
In response, HE Suy Sem welcomed the Japanese investment projects in the energy sector, stressing that Cambodia is adjusting its electricity supply plan to reply to the context of Cambodia’s rapid development. By doing so, Cambodia will need more power supply.
Many investment companies have proposed waste-to-energy projects in Cambodia. However, due to the high cost of investment compared to other energy projects, no investment has been taken to the ground. (Read more)