Kampong Speu to Host New US$66 million SEZ on NR44
A Chinese firm has invested US$66 million in building a new special economic zone on over 67 hectares of land along National Road 44 in Kampong Speu Province, according to the Governor H.E Vei Samnang.
Governor Samnang told Construction & Property Magazine on 31 July that the SEZ in an investment by a Chinese firm and is currently under construction, with about four or five buildings already completed.
“Upon completion, there will be a total of 20 factories. These factories will produce electronic components, car parts, wiring, and batteries, among others,” said H.E Samnang.
He added that this special economic zone project would help create approximately 11,000 jobs for local people.
The economy of Kampong Speu province is one of the fastest growing in Cambodia with great potential. To date, the province has absorbed hundreds of large investment projects with total investment capital of more than US$200 million. (Read more)
The governor of Kampong Speu also recently revealed that a Hong Kong firm is planning to build a satellite city in Kampong Speu. (Read more)