Korea Provides US$ 2.5M Cambodia to build Occupational Safety and Health Training Center
The Korea Occupational Safety and Health Agency (KOSHA) and the Ministry of Labor and Vocational Training have signed an agreement to implement the establishment project of an occupational safety and health training centre for 3 years (2022-2024), which is worth over US$2.5 million, according to the meeting on 29 June 2022.
In addition to the centre’s establishment, the Republic of Korea has implemented the Development Assistance (ODA) project through KOSHA to help draft laws on occupational safety and health and train officials of the Department of Occupational Safety and Health of the Ministry of Labor and Vocational Training.
During the meeting, Korea pledged to continue cooperation and other necessary projects that KOSHA plans for Cambodians.