The Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC) published the land use master plan 2035 for Siem Reap on 20 September which will serve as a basis for the land management and development direction of the province.
Base on this master plan vision, the government will design and develop ‘Siem Reap City as a pole for cultural, historical, and tourism world heritage’. The ministry defines land use as two types; land limited for construction, and land applicable for construction.
According to the master plan, the city has a total land area of 44,147 hectares, of which 35,995 hectares are land type limited for construction and 8,152 hectares are land type applicable for construction.
Siem Reap had a population of 287,753 in 2018 which will increase to 440,099 by 2035.
The master plan aims to ensure the effective management and governance of Siem Reap via integration and development and preservation. This includes the support for promoting tourism and rural agriculture development, preservation and development to make the city attractive for tourists while maintaining a good urban environment, and rehabilitation and development of physical infrastructures.
For the action plan, the ministry has identified some priority projects including rehabilitating the beauty and infrastructure of the central city area, building capacity for urban development, promoting environmental awareness, developing infrastructure and the Angkor heritage network, promoting tourism quality through public-private partnerships, developing human resources and establishing a centre to promote Angkor products, constructing a satellite road along National Road No. 6, restoring the road network linking to rural heritage sites, installing new pipelines, studying the integration strategy of water resource management for Siem Reap, and developing a drainage system in the central city area.