Cambodian Prime Minister Hun Sen this morning unveiled the official inauguration ceremony of Chip Mong Insee Cement Plant at Bantey Meas District, Kompot Province.
Located around 125 kilometres from Phnom Penh, the cement plant was built on 110 hectares of land through cooperation between two leading cement expert companies, Chip Mong Group Cambodia and Siam City Cement Company from Thailand, with an investment capital of USD262 million.
The plant has the capacity to produce more 5,000 tons of cement per day and approximately 1.5 million tons annually, which makes it one of the biggest cement plants in Cambodia.
The plant is considered one of the most modern in the region with latest technology applied from China, Sweden, Germany and Italy. The technology will help reduce the amount of carbon dioxide gas emissions to ensure an eco-friendly approach.
“The demand of cement in Cambodia gets higher and higher. The reason is that Cambodia is not in wood era anymore, no more wood to use in building houses. In addition, the construction and property industry in Cambodia is also on the fast growing pace,” said Prime Minister Hun Sen.