Light Blocks Outshine Tradition
Cambodia’s building boom has pushed suppliers to seek innovative applications to lower costs while increasing efficiency and quality on construction projects. Capitalising on this opportunity, PK Light Block has introduced a lighter building block to replace traditional bricks.
letter-spacing:.2pt\”>Established in 2015, Autoclave Aerate Concrete (AAC) has a full production capacity at its plant west of Phnom Penh and has a vision to introduce its lightweight block to construction projects across the country.
letter-spacing:.2pt\”>Mr. Khou Youheang, PK Light Block’s General Manager presented the company’s first seminar entitled ‘PK (AAC) efficient solutions to become green buildings’ on 28 March. The seminar introduced the AAC block to potential customers, highlighted the company’s profile, and presented the AAC block’s features, production process, raw materials, and the operational sales in the domestic and international markets.
letter-spacing:.2pt\”>Although the AAC blocks are produced locally, the production process is compliant to German standards, according to Mr. Youheang. Advantages of using the AAC block include being eco-friendly, improving time and cost efficiency during construction, reducing labour, being lightweight, and suitable for high rise construction.
letter-spacing:.2pt\”>“P.K. Light Block Co., Ltd has been established due to increasing demand for lightweight blocks for construction sector projects such as condominiums, commercial buildings, townhouses, schools, hospitals, etc., most of which utilise lightweight blocks,” he said.
letter-spacing:.2pt\”>With the intention to jointly contribute to the healthy growth of the nation’s building industry, PK Light Block became a member of the Cambodia Constructors Association (CCA) last year, bringing membership numbers up to 113 construction-related firms. Representing the club at the lightweight block seminar, Mr. Varheng Dawuth, CCA board member said companies in Cambodia are now using innovative and hi-tech tools, materials and equipments that have only been available in developed nations to save construction costs and enhance quality.
line-height:115%;font-family:”Arial”,”sans-serif”;letter-spacing:.2pt\”>“The lightweight blocks produced by PK Light Block comply with international technical standards that can ensure building quality and at the same time save a lot of construction time and costs as it largely reduces the building’s structural system,” Mr. Dawuth said.