LSCG and SINOMACH – CHMC have decided to invest US$18 million more to supply machinery and conduct some parts of dredging works for the Techo International Airport development project in Kandal province.
LSCG CEO Ly Sok Chhay told Construction & Property Magazine that this is the additional fund added to the contract agreement signed between his firm and OCIC in April last year, in which LSCG is the main contractor and SINOMACH is the subcontractor.
“Currently, 300 large trucks, multi hydraulic trailers, and prime mover imported from Singapore and Vietnam are also ready for operation,” Mr Sokchhay.
Mr Sokchhay also plans to bring in new technology, modern machinery, heavy equipment from China and other countries to accelerate the work.