A group of Malaysian investors led by the SME Association of Malaysia on Friday made an official visit to the Cambodia Constructors Association (CCA) to discuss investment opportunities and business partnerships with local firms within prioritised sectors.
The meeting was chaired by CCA Chairman Neak Oknha Pung Kheav Se and the President of the Malaysian Business Chamber of Cambodia Oknha Tan Khee Meng.
During the meeting, over 20 Malaysian firms ranging from construction, engineering, logistics, and building materials, to M&E related companies such as air conditioning, fire protection services, electrical engineering services and plumbing services, have expressed their interest in learning more about the Cambodian market.
In response, Neak Oknha Pung Kheav Se welcomed and promised to assist all investors in learning more about Cambodia’s business environment and the process of entering Cambodia’s market
“I am honoured to welcome you to the kingdom and I look forward to more fruitful discussion and future opportunities in a variety of aspects that will strengthen the economic and political tie between our two nations,” said Neak Oknha Pung Kheav Se.