Malaysia to Build Bangladesh Power Plant
Bangladesh has awarded the Malaysian government a USD2.5 billion contract to build a 1,320-megawatt coal-fired power plant.
The government to government deal follows an MOU signed in 2014 to build the plant in Maheshkhali, in the Cox’s Bazar district near Chittagong.
A Malaysian consortium will conduct a feasibility study prior to construction and will then have an equal equity shareholding with the Bangladesh Power Development Board (BPDB) with a concession period of 21 to 25 years.
The entire process of feasibility study, project documentation and construction is expected to take approximately six years.