“PT Sans”;color:black\”>Meng Leng Eav has been appointed as the authorized distributor for Bosch heavy duty power tools and Measuring Tools for the Cambodian market.
“PT Sans”;color:black\”>The business agreement has upgraded Meng Leng Eav Group as the sole distributor for Robert Bosch’s two main products serving the construction sector, i.e. heavy duty power tools and laser measuring tools. Robert Bosch is the world leader in technologies and services with a history dating back over 150 years ago.
“PT Sans”;color:black\”>Bosch used to manufacture only one range of power tools. However, due to the strong competition on pricing from other brands in the Asian market, the company began producing the MPP range of power tools at a medium price point, according to Mr. Meng Reaksmey, Sales director at Meng Leng Eav Group.
“PT Sans”;color:black\”>Mr. Reaksmey stressed that while medium price products has been very popular in Cambodia, Bosch had the rationale to introduce heavy duty products to Cambodia despite their premium price.
“PT Sans”;color:black\”>“Compared to MPP or other brands on the market, Bosch’s heavy duty range are designed to do the heavy work fast while offering users convenience,” he said, adding that, “the company has also extended the heavy duty power tools spare parts warranty from six months to one year.”
“PT Sans”;color:black\”>Robert Bosch and Meng Leng Eav officially launch heavy duty range demonstrated the distinguishing features of products at the Phnom Penh Hotel on 6 June.
“PT Sans”;color:black\”>At present, BOSCH power tools is the top leading brand worldwide also in Cambodia for Construction industries.
“PT Sans”;color:black\”>Meng Leng Eav started out as a tiny trading firm in 1999 after importing power tools and agricultural equipment from Thailand. Today, the group is the largest supplier of power tools and agriculture and engineering equipment in Cambodia. it authorized exclusively and distributor of many worldwide brand and own brand. They include Bosch power tools and laser meters, Nikatec agricultural equipment, professional power tools, Makita, Maktec, Kuken air tools, Tsurumi pumps, WD40 Lubricant oil , Karcher Cleaning equipment and more.
“PT Sans”;color:black\”>Meng Leng Eav Donates 1,000 construction helmets to MLUPC
“PT Sans”;color:black\”>To enhance and promote safety awareness at construction sites, Meng Leng Eav donated 1,000 construction helmets to the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC) in June.
“PT Sans”;color:black\”>The company also plans to distribute construction helmets directly to workers at some construction sites in Phnom Penh to promote safety awareness among workers.
“PT Sans”;color:black\”>“If workers don’t have enough safety equipment they will risk their lives every time they work at sites,” Mr. Meng Reaksmey, the company Sales director said, adding that, “We want to alert construction projects to equip their workers with proper safety equipment such as safety helmets, work boots and body harnesses, etc.”
color:black\”>As part of its Corporate Social Responsibility program, Meng Leng Eav Group will also distribute motorbike helmets to secondary and high school students.