Minecraft Game to Attract Youth to Cm
A new version of computer game Minecraft has been launched by the UK Chartered Institute of Building (CIOB) to inspire young students to become the next generation of construction professionals.
The game, ‘Craft your Future’, lets 12-14 year-olds explore the methods and skills needed to become a construction manager. The lessons cover four areas of construction, maintenance, restoration, new build and refurbishment.
“Combining Minecraft and a thorough curriculum for the teacher makes for a unique and immersive experience and will help reveal why the industry is important and why a career in construction can be so rewarding,” Bridget Bartlett, deputy chief executive of the CIOB told GCR.