Ministry of Commerce Urges Sweden to Open IKEA in Cambodia
The Ministry of Commerce has urged Sweden to consider opening renowned furniture megastore IKEA in Cambodia, as the demand for the market is significantly growing.
The request was by Minister of Commerce HE Pan Sorasak during the meeting with the Swedish Ambassador to Cambodia HE Björn Häggmark.
HE Pan Sorasak said that Cambodia would like to see more Swedish investors enter Cambodia, especially large firms such as IKEA and Volvo, as these two sectors have been growing rapidly in Cambodia.
In response, the Ambassador said he would consider this matter and also pledged to continue to strengthen the good ties between the two nations in various sectors, especially trade.
According to the Ministry of Commerce, trade volume between Cambodia and Sweden in 2020 was US$64 million, while in the five-month period in 2021 the volume was recorded at US$23 million.