The Ministry of Environment has requested Anco Water Supply Co Ltd to prepare a clear legal procedure and business plan for a 333-hectare water supply business investment project in Kirisakor district, Koh Kong province.
According to the report on work review in 2021 and set objectives in 2022 of the Koh Kong provincial administration, the Ministry of Environment has approved in principle investment in state land by Anco Water Supply Company in Kien Kralanh village, Phny Meas commune. Kirisakor district.
The Ministry of Environment requested the company to continue to develop clear legal procedures and business plans and to implement development projects as soon as possible in accordance with the plan.