Mlmupc Diary: November – December 2017
Minister of Construction H.E. Chea Sophara presided over a meeting on monthly work progression for October, and set new objectives for November. In the official meeting, the Minister made an announcement to appoint officers and for them to make their commitment to achieve the collective goals for the ministry.
(08 Nov) Affordable housing project kicks off
Located in Teuk Thal commune, Phnom Penh, the first affordable housing project in the city centre – Arakawa residence – officially broke ground in early November presided over by Minister of Construction H.E. Chea Sophara. Developed by Japan-based Arakawa, the low-end housing project reportedly costs USD70m and features a total of 2000 units.
(14 Nov) Three provinces under revised draft master plan
To attract more tourism arrivals to the kingdom, the Cambodian government has drafted a master plan to develop better infrastructure in the frontier tourism hub provinces. Minister of Construction H.E. Chea Sophara led a meeting to review the master plan for 2035 which includes Battambang, Siem Reap and Sihanoukville provinces.
(17 Nov) Minister talks to newly selected officers
A group of newly selected officers appointed to work for the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction gained advice from Minister H.E. Chea Sophara. The Minister urged their hard work and responsibility for collective achievement.
(23 Nov) Ministry reviews Statistical Data from 2016
Before planning the Ministry’s statistical data for the new year, General Department of Administration H.E. Seng Lot, who is also a spokesman for MLMUPC, held a workshop on Consultative and Verified Statistical Data in 2016 of the MLMUPC.
(30 Nov) Minister attends CCA-backed Construction Expo 2017
H.E. Chea Sophara presided over the inauguration of 6th annual summit together with 4th Cambodia Construction Industry Expo 2017, which was organised by the Cambodia Constructors Association (CCA) and held at Diamond Island Convention and Exhibition Centre. The flagship international trade show attracted high-profile reps from the around the globe to showcase their products.
(08 Dec) Europeans hold talks with Minister
H.E. Chea Sophara received the President of the European Council on Tourism and Trade (ECTT) H.E. Professor Dr. Anton Caragea to pay a courtesy visit and hold a working discussion. The meeting between the two counterparts came following Prime Minister Hun Sen receiving the certification as Global Ambassador for Tourism and Sustainable Development Goals from ECTT in late November.
(11 Dec) Preparing finalisation on list of functions
H.E.Chea Sophara presided over a meeting to review and to finalise a draft report on preparing the list of functions for the organisation of the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction.
(19 Dec) USD700m luxury residential development kicks off
Located along Hun Sen Boulevard in southern downtown Phnom Penh, a new high-end housing project development officially broke ground in mid-December. The inauguration ceremony was presided over by H.E. Pen Sophal, Secretary State of Land Management, Urban Planning and Construction. Developed by China-based R&F Properties Cambodia, the USD700m project comprises hospitality services, a sports club, commercial buildings, and a supermarket.
(23 Dec) Land title hand over announced
MLMUPC made an announcement in late December to grant land title certificates to residents living in Village 3 situated in east Sihanoukville near the railway station. The land title hand over land took place from 22 to 28 December 2017.