Mortgage Applications Drop by 32% in Q2; Value Shrinks 17%
The number of mortgage loan applications in the second quarter of 2021 dropped by 32% while the total loan value also decreased by 17%, compared to the first quarter of the same year, according to a recent report by the Credit Bureau Cambodia (CBC).
The same reported added that as of June 2021, the number of mortgage loan applications was recorded at 146,380 applications, or equal to 11.26% of the total 1.3 million loan applications.
Meanwhile, the value of the mortgages as of June 2021 was at US$5.6 billion, or 52.47% of the total loan amount.
The report also revealed the overall consumer credit application, which also dropped by 34% q-o-q.
The construction and real estate sectors overall are still under pressure from the COVID-19 pandemic.
The number of construction projects, the investment value, and total area approved in H1 2021 have decreased by 11.4%, 34.3%, and 29.9% respectively, compared to the same period last year, according to a recent report from the National Bank of Cambodia. (Read more)