MPWT Drafting Design for New Wastewater Treatment System in Takhmao City
The Ministry of Public Works and Transport (MPWT) together with the contracted firm has begun drafting the design of the wastewater treatment system in Takhmao city, aiming to push the project into reality soon.
The discussion meeting was chaired by MPWT Under-Secretary of State and Project Coordinator HE Kem Borey on Tuesday 15 February with the participation of the DOHWA Engineering Co., Ltd, Seoyoung Engineering Co., Ltd, and other related bodies.
During the meeting, the technical consulting company made a presentation of the project to the project management unit to review and make recommendations.
HE Kem Borey instructed the project management unit and the technical consulting company to cooperate in both technical and administrative aspects to make the project run smoothly and complete as scheduled.