Myanmar Embraces Affordable Housing
Authorities in Myanmar are focusing on increasing the availability and quality of affordable housing.
“Although regulations have been created for luxury housing, there is no law covering the ordinary apartments. The government is working to draft such regulations under the National Housing Development Law,” Daw MiMi Tin, deputy director general of the Policy and Project Section of the Department of Urban Housing and Development (DUHD), told the Myanmar Times in early December.
“The quality of housing built by the government and the private sector in the last 20 years has fallen. The government is focusing on management, maintenance, and drafting laws and regulations, while the private sector has been advising the government,” he added, also pointing out that approvals for new developments would be halted.