Myanmar to Build US$483.8 million Expressway for East West Economic Corridor
Myanmar’s government has approved a US$483.8 million loan from the Asian Development Bank (ABD) to build an expressway linking Bago to Kyaik Hto, with the aim to connect with Vietnam’s Da Nang port through to Cambodia, Laos and Thailand in the near future.
According to a report in Irrawaddy in July, the Bago-Kyaik Hto Expressway Project will stretch for 62km.
Myanmar’s Deputy Construction Minister Dr Kyaw Lin said that construction is expected to start next year and will be completed by 2027.
He added that the project would not only help boost the local economy but also enhance the connectivity and trade between Vietnam, Laos, Cambodia and Myanmar, which are part of the GMS.
The Bago-Kyaikto expressway is also part of the COVID-19 Economic Relief Plan to restore the economy as the project will create a lot of new employment, he added.