The construction of NR No.10 in Pursat province has reached its final stages, as reported by the Pursat Provincial Administration on June 28, 2023. The completion of a section from Veal Veng town, Bramoy commune to O’Som commune brings significant improvements to travel accessibility in the region.
NR No.10 serves as a vital transportation link, connecting Samlot in Battambang province to Koh Kong province via Veal Veng, Osom, and Pursat. Spanning over 198 kilometers, this extensive road network project has received a total investment of more than US$188 million, generously financed by the Chinese government. (Read more)
.As this important transportation artery nears its finalization, it is expected to provide increased convenience and improved connectivity, unlocking new opportunities for economic growth and social development.