The Kampong Chhnang Provincial Administration is demarcating a 50-hectare land plot in the Boeung Thom area to prepare for the construction of a standardised wastewater treatment plant in Kampong Chhnang town soon, according to a stakeholder meeting on Sunday 22 August.
Kampong Chhnang Deputy Governor HE Born Sophy said the plant will be on a large scale and will be built with high technical standards to meet increasing demand.
However, she has yet to confirm the construction timeline and budget for this project.
Besides the wastewater treatment plant, Kampong Chhnang is also constructing a landfill on more than 10 hectares of land. Built under a loan from the Asian Development Bank (ADB), the project is expected to be completed by the end of this year. (Read more)