The New Khmer-Thai border crossing bridge known as Stung Bot-Ban Nong Ean) has been opened for testing.
The soft opening ceremony was joined by HE Prak Sokhon, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, on 23 February.
This friendship bridge is part of the new Stung Bot border gate project, which by January 2023 was 80% completed.
The construction project of the new Khmer-Thai border gate includes the international gate building, dormitory building, storage terminal, warehouse and container yard, located about 7 km from Poipet International Gate. (Read more)