A new US$6 million ‘Prey Vor’ Cambodia-Vietnam border checkpoint in Svay Rieng province is now temporarily open for service while awaiting official inauguration, according to Minister of Public Works and Transport HE Sun Chanthol on 10 September.
As part of the opening, the government is currently setting up relevant procedures to facilitate all goods to cross between Cambodia and Vietnam via this new checkpoint.
“After the construction was completed, we decided to temporarily open so that it can help ease the congestion at the Bavet checkpoint. In the meantime, the Ministry is preparing a report to Prime Minister Samdech Hun Sen to seek for a suitable time for the official inauguration,” said HE Sun Chanthol.
“This new international border was built under a US$6 million loan from the Asian Development Bank (ADB),” he added.
The minister also urged the local authorities to upgrade the 25km-long road in the area from the DBST to AC and also re-assess the entrance road.