New US$300-million Tyre Production Factory to Be Built in 2023 in Sihanoukville SEZ
SIHANOUKVILLE SPECIAL ECONOMY ZONE CO., LTD plans to build a new tyre production factory worth over US$300 million in H1 of 2023 in Sihanoukville SEZ, according to a meeting between Minister of Ministry of Labour and Vocational training, HE Ith Samheng and Mr Chhin Chien Kang, Chairman of the Board of Directors on 28 July 2022.
HE Ith Samheng expected that the establishment of this large tyre factory will provide many benefits for Cambodian rubber farmers to provide the raw products to the company as well as create jobs for local workers.
From January to June 2022, the export-import value of enterprises in Sihanoukville SEZ reached US$1,374 million, which represented an increase of 38.23% compared to the previous year and also created 30,000 jobs for local people.
At the beginning of 2022, the Council for the Development of Cambodia (CDC) had already given a permit to General Intelligence (Cambodia) Co., Ltd. to invest US$297 million in building a tyre production factory in the Sihanoukville Special Economic Zone. (Read more)