Phnom Penh-Sihanouk expressway to finish construction ahead of schedule
The US$2 billion expressway linking Phnom Penh to Sihanoukville, on which ground was broken in March, is expected to be completed ahead of the original planned schedule, according to H.E Sun Chanthol, Senior Minister and Minister of the Ministry of Public Works and Transport (MPWT).
After closing the event on ROAD CARE app campaign on 04 October, H.E Sun Chanthol told Construction & Property Magazine that a lot of work on construction of the expressway has been done and solving issues with people impacted by the project has progressed well.
“We hope that the Phnom Penh-Sihanouk expressway will be completed by the end of September 2022 [because] according to the plan, the firm will hand it over in March 2023, but I ask them to push it forward,” H.E Sun Chanthol said.
Cambodia’s first expressway is a mega infrastructure project stretching over 190km across five city and provinces.
The project is an investment by China Bridge and Road Corporation (CRBC) under a ‘Build-Operate-Transfer (BOT)’ scheme. (Read more)