Positive Signs of Recovery: Casinos, Clubs, KTVs Allowed to Reopen, Schools to Follow
The Cambodian government has recently allowed some businesses such as casinos, nightclubs, and KTVs to reopen and also plans to open schools very soon. This reflects the positive signs that the COVID-19 situation in Cambodia is improving, and the economy is slowly recovering.
According to the result of the cabinet meeting on 03 July, all the re-openings are subject to certain conditions. Casinos, for instance, are allowed only for gambling and slot machines. In addition, owners/operators are also required to request permission from the Ministry of Health, which also includes certain requirements of preventive measures for COVID-19.
Following this announcement, giant casinos such as Naga World will also reopen very soon, after shutting for several months due to the pandemic.
Meanwhile, clubs and KTVs are allowed to reopen as are restaurants, also under the conditions and strict supervision by the Ministry of Health.
According to the same source, allowing the aforementioned businesses to reopen will hopefully help boost economic activity and provide more employment.
The Ministry of Education, Youth and Sports has also announced that schools will be allowed to reopen soon, and will under-taken in three phases. The ministry has yet to provide the exact date of reopening. However, according to an article in the Khmer Times, the first phase is expected to be in August.
According to the Ministry of Education spokeswoman Ros Soveacha, the Ministry of Education is currently working with all stakeholders, especially the Ministry of Health and the Ministry of Economy and Finance, to launch reopening based on strict health measures.
According to the Centre for Disease Control and Prevention, as of 06 July 2020, the total number of cases in Cambodia is 141, with no deaths.