Minister of Post and Telecommunications HE Chea Vandeth on Monday 17 January inaugurated the new standardised technology and research in Phnom Penh—the AUPP Technology Center (ATC) of the American University of Phnom Penh.
The new research centre will become another major one after the recently-inaugurated Cambodia Academy of Digital Technology.
The centre will also contribute to the development of the digital sector in Cambodia through research. In addition, the centre will help expand the business by providing expert consultation, marketing advice, and financial management strategy.