The giant reservoir being built in Preah Vihear to boost agriculture
A giant reservoir costing more than US$100 million is being built in Preah Vihear province to boost the agricultural sector by providing water year-round.
The announcement was made by Preah Vihear Deputy Governor H.E Kousom Bunsoeut, at a press conference on the “Progress and Continuing Direction of Preah Vihear Province” on 25 May 2020.
“The dam will promote the cultivation in agriculture in both the dry and rainy seasons, which results in higher production. Samdech Akka Moha Sena Padei Techo Hun Sen granted us a gift, a reservoir located between Roveang district in Raksa Commune and Sen Chey district. We have been constructing a massive dam and water reservoir since October 2019 and the construction will take 39 months to complete,” he said.
“The reservoir is an offer from Samdech Techo having the Ministry of Water Resources to implement it. The dam worth between 100 to 110 million dollars.”
The reservoir could cultivate around 40 000 hectares.
At the end of February, an US$85,019 reservoir project funded by the Japanese government was also constructed in Preah Vihear province. (Read More)