Private Firm to Develop 234-hectare Artificial Beach in Kampot Province
The Kampot Provincial Administration and private firm IGB Cambodia Co Ltd, will co-develop 234 hectares of land in Teuk Chhou district into an artificial beach resort named Meas Techo Sen, further to a meeting between the two parties on 04 September.
Located in Totoeng Thngai and Kep Thmey villages in Teuk Chhou district, the project is 60% owned and managed by IGB Cambodia Co Ltd, while the government controls the remaining 40%.
At this stage, the Kampot Provincial Administration is establishing a committee and subcommittee to oversee the development.
Kampot Governor HE Chev Tay is also urging the investment firm to speed up the process by building the entrance and filling sand on the area to welcome more tourists to the resort.