Inter Logistics (Cambodia) Co Ltd, a subsidiary of the Royal Group, has acquired 45.09% of Phnom Penh SEZ Plc (PPSP) and now becomes the largest shareholder of the company.
In a press release issued on 21 December 2021, Neak Oknha Kith Meng, chairman of the Royal Group and Inter Logistics (Cambodia), said that the acquisition is another great milestone for the development of the Royal Group.
“We will work closely with the management team of PPSP to bring new technology systems, management, and business strategies, and investors, aiming for the development of the company and the country,” he said.
PPSP is one of the first and biggest SEZs in Cambodia which greatly contributes to the economic development of Cambodia by bringing in more than 95 manufacturing and service companies from 12 different countries and employing more than 32,000 people.
The PPSP services clients from Japan, China, Singapore, US, Malaysia, Netherlands, and Australia in wide-ranging industries including automobile parts, garment, food and beverage, plastic products, electronic products, and jewellery.