The Royal Group, one of the largest investment companies in Cambodia, has announced a joint venture investment project with a Chinese investment company which worth 2 billion Chinese Yuan (approximately US$285 million) to build a five-star hotel and resort on Koh Rong Island in Preah Sihanouk province.
The project was announced in a meeting with Chinese investors held on 28 December in Preah Sihanouk province in the presence of H.E. Kuoch Chamroeun, Provincial Governor of Preah Sihanouk province, according to CNC Television Station, a subsidiary firm of the Royal Group.
The investment is a joint venture between the Royal Group and the Royal Galaxy Group to build a “Beach Resort” featuring a five-star hotel, international convention hall, entertainment clubs, a duty-free shop, and 600 resort-style villa units.
Royal Group Chairman Neak Oknha Kith Meng said that through the investment, the company will continue to build international-class hotels and resorts as well as casinos to develop Koh Rong Island to become a model island for Cambodian people and for the country.
The Royal Group was granted a concessional contract in 2008 by the Cambodian government to develop the island. Through the concessional contract, the firm has also plans to build an airport on Koh Rong Island.