S. Korea to Provide US$8million to Build Lab & Upgrade Cambodia’s Agricultural Infrastructure
The Government of Korea, through the Korea International Cooperation Agency (KOICA), will provide US$8 million to build a national laboratory for animal & livestock products control and to enhance Cambodia’s agricultural infrastructure and human resource capacity.
The assistance was agreed during a meeting between Minister of Agriculture, Forestry and Fisheries HE Veng Sakhon and Executive Director of KOICA Mr Hyunjun Rho on Thursday 11 November.
This project will be implemented for 5 years from 2023 to 2027, with objectives to strengthen the capacity of human resources on livestock and meat management, improve the security and sanitary in the management system, and establish a national livestock laboratory.
During the meeting, HE Veng Sakhon also requested KOICA to assist in the lack of technology and infrastructure in the production, research, and vaccination for livestock.
In response, Mr Hyunjun Rho promised to study the challenges and include the tasks in the above five-year project.