Siem Reap to Put Optic Cable Underground While Renovating the 38 Roads
The Siem Reap provincial administration is preparing to embed optic cables underground while renovating 38 roads, according to the outcome of a meeting held by relevant officials on 19 October.
Not only increasing the province’s beauty but putting the cables underground is also part of the government policy to make Siem Reap a smart city in the future.
The meeting also discussed other topics, including installing 5G digital infrastructure, public Wi-Fi, security cameras, and building a data centre.
Secretary of State of the Ministry of Posts and Telecommunications HE Chea Manit said, “The future goal of Telecom Cambodia is to improve the construction of optical infrastructure on 38 roads, which will start the construction soon.”
He also mentioned that Siem Reap will become a Smart City in the near future with the potential of the new infrastructure, culture, history, and tourism in the province. (Read more)
Currently underway, the project to renovate the 38 roads has a total length of over 98km and will cost approximately US$150 million. (Read more)