Structure of Prince It Building Completed
Renowned property developer Prince Real Estate Group has completed the building structure of its project in Sihanoukville, according to apost on the company’s Facebook page.
According to the announcement on 28 December, 2018,the company has completed the construction of the main structure of the Prince IT Building, a 60,000-square metre information technology building.
Located near the Golden Lion roundabout in downtown Sihanoukville, the Prince IT Building is a project that aims to facilitate world-renowned IT companies settling in Sihanoukville and contributing to an increasingly modernised international harbour.
As a diversified company,Prince Real Estate is best known in Cambodia for its real estate businesses. The company is currently operating many projects such as Prince Time Plaza, Prince Club, Prince Hotel, and the development of a Central Business District in Phnom Penh.