At the ASEAN 2019 Summit prior to the emergence of the COVID-19 pandemic, member nations discussed harnessing technology to achieve sustainable security and development and boost connectivity and cooperation.
At the summit, Thailand presented the Eastern Economic Corridor (EEC) initiative with its 4.0 economic blueprint aiming to convert three provinces into smart cities and ultimately develop 100 smart cities.
On 07 July, the Digital Economy Promotion Agency (depa) announced that the provinces of Bangkok, Chiang Mai, Khon Kaen, Chon Buri, Rayong, Phuket and Chachoengsao had already started the smart city transformation process.
The National Steering Committee on Smart City Development opened applications for cities to submit propositions for assessment and approval with 39 Thai cities already submitting proposals.
Once a city is approved, they will be entitled to utilise the Smart City Thailand logo and will be permitted to apply for investment privileges from the Board of Investment.