Gov’t Urges Establishment of Green Investment Zone in ASEAN Bloc
The Cambodian government has supported the establishment of the Green Economic or Investment Zone in the ASEAN bloc and Cambodia proposes to host the zone.
The remark was made by Samdech Techo Hun Sen, Prime Minister of Cambodia, at the 2022 ASEAN Leadership and Partnership Forum held on 12 September.
Speaking at the forum, PM Hun Sen said that the zone establishment is under the framework of the establishment of the ASEAN Green Deal that would allow the region to gradually transit into a community with sustainability, effective use of resources, and resilience.
“With the recent enactment of a new investment law, Cambodia is ready to host the very first green economic zone,” he said.
Additionally, he also voiced support for the establishment of the Cambodia Economic Development Fund, which will contribute to the digital transformation and development of artificial intelligence (AI), and the provision of necessary skills and equipment to Cambodia’s workforce during the Fourth Industrial Revolution (4IR).
The forum was held under the theme “Partnerships for a Cohesive and Responsive ASEAN” with the participation of leaders and representatives of institutions, organizers, businesses, investors, banks, research institutes, and diplomats.